DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

Dnia 9 lutego 2021 roku obchodzony jest w Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI).

Wydarzenie to w Polsce od 2005 roku jest pod patronatem Polskiego Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Wydarzenie to swoim patronatem honorowym objął Premier - Mateusz Morawiecki. Partnerami akcji zostały taki firmy jak: Facebook, Google, Samsung, Librus oraz Elektrownia Powiśle.

Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa w Internecie. Ma to również promować pozytywne korzystanie z zasobów Internetu.

W naszej szkole tematyka bezpiecznego poruszania się po Internecie jest jak co roku, poruszana na lekcjach informatyki, jak i na lekcjach wychowawczych. Na zajęciach komputerowych w klasach I – III oglądano filmy dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu ze strony cyfrowobezpieczni.pl. Po obejrzeniu filmów przez uczniów, należy stwierdzić, że dzieci z klas I-III posiadają dobrą wiedzę z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu.

Tytuły filmów oglądanych w szkole przez uczniów.
1. Hasła i bezpieczne logowanie.
2. Jak zdrowo korzystać z urządzeń cyfrowych.
3. Bezpieczeństwo w kontakcie z innymi.
4. Reklama w Internecie.
5. Wiarygodność informacji dostępnych w Internecie.
6. Ochrona przed wirusami.

Krzysztof Przyborowski